Menu

Wizz Air loty z Katowic do Ejlatu

Ejlat

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: hebrajski, arabski
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Nowy izraelski szekel (ILS)

 • Kamień z Ejlatu

  W górach Ejlat wydobywa się niezwykłe kamienie, niebieskawo-zielony malachit. Wyrabia się z niego biżuterię, która jest jedną z najważniejszych pamiątek, jakie można przywieźć z tego miasta.

 • Czerwony kanion

  Wąskie szczeliny pomiędzy czerwonymi skałami, przez które w niesamowity sposób wpada światło to doskonałe miejsce na nietypowy spacer. Sporą część trasy pokonuje się na drabinkach ze sznura.

 • Upał doskwiera?

  Latem temperatury powyżej 40 st. C to nic niezwykłego w Ejlacie. Najlepszym sposobem na ochłodę są lody. Najlepsze, domowej roboty, są w Paulina Ice Creamy. Usiądź przy stoliku z widokiem na marinę.

Co ciekawego zobaczyć w Ejlacie?

Podczas zwiedzania wybierz się na obiad dnia i wypróbuj lokalny przysmak - pan amb oli, czyli tost z oliwą i pastą pomidorową. Wśród licznych tapas - małych przekąsek - warto także spróbować lokalnych serów i szynki.Piękna przyroda, upalne dni leniwie spędzane na plaży i wyśmienite jedzenie - nic dziwnego, że Ejlat uważany jest z za jedno z najlepszych miast na urlop.

Wiadomo, że teren dzisiejszego Ejlatu zamieszkany był już w VIII wieku p.n.e. Wzmianki o mieście pojawiają się w Biblii. Dawniej miasto portowe, dzisiaj to chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata nadmorski kurort, łączący klimat Europy, Afryki i Azji.

Plaże Ejlatu podzielone są na dwie części. W północnej, tuż obok kompleksów hotelowych, są najlepsze warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych pod czujnym okiem ratowników. Natomiast południowa część plaży zdominowana jest przez młodzież bawiącą się w nadmorskich barach i klubach nocnych.

Jednak tym, co wyróżnia plażę w Ejlacie wśród innych, jest Rafa Delfinów. Pomimo swobodnego dostępu do morza, delfiny i lwy morskie upodobały sobie ten kawałek przestrzeni w zatoce Akaba. Stado nie jest płochliwe, można swobodnie z nim pływać i bawić się w wodzie. Jeśli mało Ci wrażeń, tuż obok znajduje się podwodne obserwatorium. Naturalny park morski można podziwiać, schodząc 6 metrów pod powierzchnię wody.

Dla fanów jazzu najciekawszym miesiącem jest sierpień. Wtedy w Ejlacie organizowany jest Festiwal Jazzowy Morze Czerwone, podczas którego na scenie na plaży występują największe gwiazdy współczesnego jazzu. Dla odmiany w styczniu odbywa się tu Festiwal Muzyki Poważnej, a w maju - Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Gdy zgłodniejesz na plaży, najsmaczniej zjesz w Mosh Beach. Stoliki ustawione są na piasku, w cieniu drewnianych dachów. Dania są proste, ale świetnie skomponowane - talerz owoców, smażone jajka, grillowane warzywa czy lodowy deser w ananasie. Rano często odbywają się tu zajęcia z jogi.

Na obiad koniecznie wybierz się do Achla Eiliat, gdzie podawane są koszerne grillowane potrawy. Restauracja popularna jest zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Doskonałe falafele i shoarmy dostaniesz z kolei w Falafel Halev Harahav, niepozornej knajpce przy ulicy Hatmarim, w której zawsze jest tłoczno. A najlepsze dania z ryb i owoców morza dostaniesz w Fish Market.

Przydatne informacje o lotniskach

Katowice Ejlat

Popularne linie latające na trasie Katowice - Ejlat