Zaloguj się i zarządzaj rezerwacjami.
Język urzędowy: arabski
Strefa czasowa: UTC +1
Waluta: Dinar tunezyjski (TND)
W dawnym mauzoleum Hafsydów znajduje się muzeum, gdzie zobaczysz dawny warsztat garncarski i dzieła sztuki garncarskiej. W pobliżu wart uwagi jest również cmentarz Jellaz oraz meczety z XIII wieku.
Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy miasta. W języku beberyjskim słowo “tunis” oznacza “nocować” lub “położyć się”. Miasto mogli tak nazwać wędrowni kupcy.
Przy wejściu koniecznie weź plan muzeum. Łatwo zgubić się pośród kolejnych sal prezentujących sztukę starożytną, bizantyjską czy arabską. Najciekawsze są tu starożytne mozaiki.
Dawna fenicka osada handlowa, później centrum dowodzenia piratów Morza Śródziemnego. Dzisiaj Tunis jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych Tunezji. I to nie tylko ze względu na piękne plaże, ale również z powodu mnóstwa zabytków, które do dzisiaj kryją wiele tajemnic. Obok arabskich zabudowań zobaczysz tu architekturę rodem… z Paryża.
Cała dzielnica Ville Nouvelle zamieszkiwana była przez Francuzów, którzy swego czasu rządzili w kraju. Główna Avenue Bourguiba do złudzenia przypomina Pola Elizejskie. Różnica jest jedna – zamiast drzew wzdłuż deptaków rosną palmy. Jeśli masz za dużo pieniędzy, zajrzyj do którejś z tutejszych knajpek i sącz kawę podziwiając okolicę.
Serce miasta, zarówno historyczne, jak i duchowe, to swoisty labirynt wąskich uliczek, w których dominuje arabski duch. Mnóstwo tu targów, na których tętni życie medyny. Dzielnica pochodzi z początków VII wieku, a najstarszy znajdujący się tu meczet Obeid’a Allah’a Ibn-al-Habhab jest ok. sto lat młodszy. Handlowa dzielnica od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Piękne, bogato zdobione domy, w których dawniej mieszkali lokalni bogacze, dzisiaj dostępne są dla zwykłych śmiertelników. W Dar Jeld oraz Dar Bel Hadj urządzono restauracje, w Palais d’Orient kupisz modny dywan, a w Dar Ben Abdallah, Palais Khereddine czy Dar Hussein znajdują się dzisiaj muzea.
Ale musisz wiedzieć, że Tunis to nie tylko miasto zabytkowej architektury, pełne romantycznych opowieści o arabskich kupcach. To również nowoczesna stolica z biurowcami i ulicznymi korkami. Tuż za Porte de France (inaczej – Bab el Bahr), Bramą Morza, zaczyna się aleja Habib Bourguiba, wzdłuż której ciągnie się rząd nowoczesnych biurowców z kawiarniami i restauracjami, bankami, hotelami i wypożyczalniami samochodów. W tej dzielnicy życie toczy się znacznie szybciej.