Menu

Lufthansa loty z Katowic do Stambułu

Pokaż filtry

Stambuł

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Życie nocne

  Położony na siedmiu wzgórzach i dwóch kontynentach Stambuł to centrum nocnego życia Turcji. Entuzjaści zabaw do bladego świtu znajdą tu mnóstwo atrakcji!

 • Miejskie wyspy

  W granicach miasta, na Morzu Marmara znajdują się malownicze Wyspy Książęce. Składa się na nie 9 niewielkich wysp i dwie małe skalne rafy. Pięć z nich jest zamieszkałych: Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kinaliada i Sedefada.

 • Transport publiczny

  Stambuł posiada rozwinięty system komunikacji miejskiej. Centralne punkty miasta i lotniska z jego dzielnicami łączy m.in. 5 linii metra, 4 linie tramwajowe, linie autobusowe, kolejowe oraz promy morskie.

Co warto zobaczyć w Stambule?

Największe miasto Europy w swej historii było stolicą potężnych państw – Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Osmańskiego. Obecnie Stambuł jest ekonomicznym, historycznym i społeczno-kulturalnym centrum Turcji. Znajdująca się w granicach miasta cieśnina Bosfor sprawia, że Stambuł ma kluczowe znaczenie geopolityczne. W mieście znajdują się dwa działające lotniska, Atatürk i Sabiha Gökçen, a trzecie jest obecnie w budowie.

Poznawanie miasta warto zacząć od zakupów na Krytym Bazarze, a później udać się na wycieczkę promem po Bosforze (przystań znajduje się w dzielnicy Üsküdar) i przespacerować się po Istiklal, pełnej sklepów głównej ulicy europejskiej części Stambułu. Ponadto koniecznie należy udać się do miejskiego akwarium, gdzie można podziwiać podwodną florę i faunę, zwiedzić Muzeum Archeologiczne i zobaczyć zabytki z czasów Bizancjum oraz wybrać się na wycieczkę rowerową po znajdujących się nieopodal Wyspach Książęcych. Można też spróbować łowić ryby w Bosforze, podziwiając widok Złotego Rogu i zafundować sobie seans starych tureckich filmów w kinie Beyoğlu Yeşilçam.

Co jeszcze należy odwiedzić?
Plac Sultanahmet i otaczająca go zabudowa – Błękitny Meczet i słynna świątynia Hagia Sophia to obowiązkowe punkty zwiedzania Stambułu. Warto przyjrzeć się obeliskowi stojącemu na placu oraz zajrzeć pod jego powierzchnię – znajduje się tam olbrzymi zbiornik wody, tzw. Cysterna Bazyliki!
Pałac Topkapi to kolejny wyjątkowy punkt wycieczki. Dawna siedziba władców Imperium Osmańskiego to olbrzymi i zapierający dech w piersiach kompleks, którego zwiedzanie może zająć cały dzień. Polecamy jeszcze położoną nieopodal – wśród wód Bosforu, Wieżę Leandra.
Średniowieczna Wieża Galata to kolejne wyjątkowe miejsce Stambułu. Zbudowana przez Genueńczyków w XVII wieku była miejscem startu lotu Ahmeda Çelebi, który przeleciał na lotni nad Bosforem! Ciekawym miejscem jest również Galata Mevlevihanesi (Sala Wirujących Derwiszów), gdzie można zobaczyć pokaz słynnego wirującego tańca.

Co jeść w Stambule?
Lokalny przysmak – chleb rybny najlepiej zjeść w Eminönü, a na herbatę najlepiej wybrać się na nabrzeże w Cengelkoy. Turyści koniecznie muszą spróbować też lokalnego puddingu z Galaty i napić się oryginalnej tureckiej kawy w kawiarni Pierre Loti (roztacza się stąd świetny widok na Bosfor!). Warto doświadczyć również smaku czekolady Beyoğlu, zapalić nargilę w Tophane, wypić boza w Vefa i zjeść kumpir w Ortaköy… jak widać Stambuł to niewyczerpana kopalnia smaków!

Przydatne informacje o lotniskach

Katowice Stambuł

Popularne linie latające na trasie Katowice - Stambuł