Loty bezpośrednie trwają ok. 1 h 6 min.
Bezpośrednie loty odbywają się w tygodniu w: pt..
Loty bezpośrednie liniami: Czarter (--).
Język urzędowy: grecki
Strefa czasowa: UTC+3
(lato),
UTC+2
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Rodos to doskonały kierunek, jeżeli pragniesz pewnej pogody. Najlepiej wypoczniesz nad brzegiem morza, np. na plażach Tsambika, Agios Pavlos, Ladiko, Kallithea i Prasonisi.
Jeżeli będziesz na Rodos w okresie od czerwca do września, wybierz się do parku Petaloudes, czyli do Doliny Motyli, gdzie zobaczysz tysiące tych żółto-czarnych uskrzydlonych owadów.
Zlokalizowany w miejscu połączenia wód Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego półwysep Prasonisi jest znany jako mekka windusferów. W sezonie gwarantowane są tam naprawdę wysokie fale!
Rodos to największa z wysp archipelagu Deodekanez, którą co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. Jej stolica, nosząca taką samą nazwę, może poszczycić się przepiękną architekturą. Zabytkowe Stare Miasto ogrodzone czterokilometrowym murem obronnym wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co warto tu zobaczyć? Na pewno średniowieczną ulicę Rycerską (Odos Ippoton), sięgający swą historią do V w. p.n.e. port Mandraki, katedrę Maryi Panny, meczet Sulejana czy synagogę Kaal Szalom. Symbolem miasta jest Pałac Wielkich Mistrzów – górująca nad miastem dawna siedziba joannitów, w której obecnie mieści się muzeum archeologiczne.
Miłośnicy starożytności powinni wybrać się w głąb wyspy. W miejscowości Lindos znajduje się drugie (po Akropol w Atenach) najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne w Grecji. Atrakcyjnym terenem wykopaliskowym jest również Kameiros leżące na zboczu góry Profitis Ilias. Warto odwiedzić także wioskę Monolithos, której symbolami są kamienne domki o czerwonych dachach oraz zamek joannitów, a także wyspę Symi, gdzie można podziwiać wbudowane na skalistym wybrzeżu kolorowe domki oraz kupić naturalne gąbki i doskonałej jakości przyprawy.
Rodos posiada jedną z najstarszych tradycji kulinarnych świata. Podstawowym składnikiem jest tutaj sezamowa pasta tahini, której używa się do produkcji ciasteczek (np. melekouni – sezamków z dodatkiem cynamonu i kuminu), ale także do wytrawnych dań, np. placków tahinopites, ryb oraz zup. Wśród regionalnych przysmaków wymienić mona również rośliny strączkowe, kozinę, oliwę z oliwek oraz pomidory i bakłażany. Warto poszukać lokalnych wytwórców win, gdyż wyspa szczyci się doskonałymi trunkami. Ciekawy smak ma również koriantolino, czyli lokalny napój alkoholowy na bazie anyżówki, tj. ouzo. Gdzie zjeść? Jeżeli chcesz skosztować ryb i owoców morza, wybierz się do tawerny Nissaki na plaży Kolymbia, typowo greckie dania serwuje restauracja Tamam przy Nowym Mieście w Rodos, a także lokal Masasoura w miejscowości Maritsa.