Menu

Jet Airways zawiesza działalność

Jet Airways zawiesza działalność

Druga co do wielkości indyjska linia lotnicza Jet Airways zawiesiła swoją działalność. 17 kwietnia br. samoloty przewoźnika z siedzibą w Bombaju nie wyleciały na żadną z obsługiwanych tras. To oznacza, że prawdopodobnie już więcej nie zobaczymy na niebie samolotów w granatowo-pomarańczowych barwach.

Upadek Jet Airways

Tego samego dnia – 17 kwietnia br. Narodowy Bank Indii, większościowy udziałowiec Jet Airways oraz instytucja kredytująca zadłużonego przewoźnika ogłosił, że nie jest w stanie w dalszym ciągu finansować bieżącej działalności linii. W związku z tym rada dyrektorów Jet Airways ogłosiła, że jest zmuszona zawiesić wszystkie operacje linii ze skutkiem natychmiastowym. W czerwcu 2018 roku zadłużenie Jet Airways wynosiło aż 73,6 mld rupii indyjskich, co w przeliczeniu daje kolosalną sumę 3,9 mld złotych. W samym I kwartale 2018 roku linia straciła niemal 200 milionów dolarów.

Jet Airways współpracowało z Etihad

Linia Jet Airways zaczynała w 18993 roku jako przewoźnik świadczący usługi tzw. air taxi. Pełną działalność zainaugurowała w 1995 roku, a od 2004 latała także na trasach międzynarodowych. W latach 2010-12 była największą pod względem liczby pasażerów linią lotniczą w Indiach. Od 2013 roku 24% akcji indyjskiego przewoźnika znajdowało się w rękach Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 • Zurych
  Wylot z Warszawy
  od 405 PLN
  Palma de Mallorca
  Wylot z Warszawy
  od 280 PLN

Jet Airways od 2013 roku przeżywało problemy związane z wojną cenową z liniami IndiGo oraz SpiceJet, oferującymi tanie loty. W jej wyniku kierownictwo zmuszone było obniżyć ceny biletów, co odbiło się na wynikach finansowych i zagroziło utrzymaniu płynności finansowej. Problemy pogłębiały się też ze względu na duże wahania kursu rupii do dolara amerykańskiego oraz lawinowo rosnące koszty zakupu paliwa lotniczego. W marcu br. jedna czwarta samolotów Jet Airways została uziemiona z powodu niespłacania rat leasingu. Pojawiły się również problemy z wypłacaniem pensji dla pracowników oraz płatnościami za paliwo. 12 kwietnia zawieszono wszystkie loty międzynarodowe, 17 kwietnia br. instytucje finansowe zależne od Narodowego Banku Indii odmówiły dalszego kredytowania linii.

 • Zurych
  Wylot z Warszawy
  od 405 PLN
  Palma de Mallorca
  Wylot z Warszawy
  od 280 PLN

Udział Jet Airways w rynku przewozów lotniczych w Indiach wynosił 17%, a flota w marcu 2019 roku składała się ze 115 maszyn.  

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!