Menu

SAS loty z Warszawy do Haugesund

Haugesund

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: norweski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona norweska (NOK)

 • Wikiński zlot

  Co roku w czerwcu w Avaldsnes odbywa się tu zlot Wikingów. Są pokazy walk, sztuki kulinarnej czy spektakle prezentujące ich życie. Można kupić wikińskie uzbrojenie i biżuterię.

 • Muzeum Dokken

  W Starym Mieście znajduje się Muzeum Dokken, gdzie zebrano eksponaty z XIX wieku. Można zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie i praca mieszkańców Haugesund.

 • Plaża

  Choć pewnie się tego spodziewasz, Haugesund może pochwalić się wspaniałą, piaszczysta plażą, na której w ciepłe dni wylegują się całe rodziny. Woda jest na tyle ciepła, że można się kąpać.

Co warto zobaczyć w Haugesund?

Urocze portowe miasteczko na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii. To na tych terenach swoje siedziby mieli najważniejsi władcy Wikingów. W pobliskim Avaldsnes mieszkał Harald I Pięknowłosy, pierwszy król Norwegii. Pamięć o Wikingach w mieście jest szczególnie kultywowana. Haugesund prawa miejskie zyskało w 1855 roku. Przez wieki teren ten rozwijał się dzięki bogatym połowom śledzi.  

To, co na pewno zachwyci Cię w Haugesund, to architektura. Wybudowany w 1931 roku ratusz uważany jest za jeden z najpiękniejszych neoklasycystycznych budynków w kraju. Roztacza się z niego widok na rynek i park z 1949 roku. Nie mniej urokliwe są kamienice tuż przy porcie. Polecamy niespieszny spacer wzdłuż wybrzeża, by zobaczyć, czym Haugesund może się pochwalić.

W Avaldsnes koniecznie odwiedź kościół św. Olafa z 1250 roku. Prosta, kamienna budowla z surowym wnętrzem przeniesie Cię do czasów średniowiecznej Norwegii. Archeologowie podejrzewają, że w okolicy jest jeszcze wiele do odkrycia. W pobliskim lesie znajduje się zrekonstruowana wioska Wikingów, którą można odwiedzić. Zobaczysz, jak wyglądało życie ówczesnych - połowy, uprawa ziemi, rzemiosło.

Zmęczyło Cię zwiedzanie? Jeśli chcesz się trochę poruszać, mieszkańcy Haugesund mają wiele do zaoferowania. Do wyboru są wyprawy kajakowe, narciarskie, piesze albo rowerowe. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się te ostatnie. W okolicy jest mnóstwo tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Jeśli w trakcie zwiedzania dopadnie Cię mały głód, nie trać czasu na szukanie restauracji, tylko wstąp do Naturbakst, rodzinnej piekarni przy Haraldsgata czynnej także w niedziele. Dostaniesz tu pyszne kanapki i ciastka, które możesz zabrać na drogę. Gdy naprawdę zgłodniejesz, wspaniale rozgrzewającą zupę rybną zjesz w Brasserie Brakstad przy ulicy Kaigata. Świetnie przyrządzają tu też łososia. Krótkie menu, za to doskonałe owoce morza - tego z kolei możesz spodziewać się w Naustet Spiseri przy Aasbygata.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Haugesund

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Haugesund